В България цената на монтажа на дървения под не е евтина услуга. Ако подовете ви са неподдържани и зле поддържани, помислете колко скъпо струва подмяната на подовата настилка около къщата. Редовното почистване на вашите подове гарантира, че те са добре поддържани и дълготрайни. Добрата новина е, че има ефективни техники и решения за почистване, които да ви спестят значителни разходи за подмяна и ремонт и да гарантират, че вашите подове са чисти и представителни.
Методи за Почисване на Под по Вид
Почистване на дървени подове
За да почистите подове от твърда дървесина, ще ви трябват кофичка за боклук и метла, моп от микрофибър, прахосмукачка и почистващ разтвор. Първото нещо, което трябва да направите, е да избършете праха или да почистите пода с прахосмукачка, за да отстраните натрупаната мръсотия, прах и отломки. Рискувате да повредите повърхността, ако търкате мръсотия и отломки в подовата настилка. За да почистите подовете, една възможност е да използвате оцет, който е евтин, лесно достъпен, безопасен и естествен. Има много ползи от използването на оцет вместо химически формули, една от които е, че е безопасен за домашни любимци, деца и възрастни с алергии. Друго предимство от използването на ябълков оцет върху дървени подове е, че не е необходимо изплакване. Оцетът също така не оставя следи върху повърхности от твърда дървесина за разлика от почистващите препарати на химическа основа.
Ябълковият оцет е идеален за подови настилки от твърда дървесина, но вместо него можете да използвате и бял оцет. Изсипете 1 чаша оцет в кофа, пълна с вода (около 1 галон). Подсушете мопа преди почистване и избършете пода с чиста кърпа или моп, за да изсъхне. Важно е да изсушите пода напълно, защото водата може да причини увиване, повреда и влошаване. Освен това рискувате да премахнете покритието, ако използвате твърде много вода.
Като алтернатива можете да използвате многофункционален разтвор или препарат за съдове и оцет за почистване на подове. На пазара се предлагат различни видове продукти, включително разтвори, които съдържат окислители, лимонена киселина, хелатори, повърхностноактивни вещества и разтворители. Разтвори, които съдържат разтворители, например, намаляват натрупването на петна и ивици, минимизират излагането на влага и съкращават времето за съхнене. Оксидиращите агенти и лимонената киселина са ефективни при почистването на натрупаната мръсотия, докато хелаторите помагат за елиминирането на водните петна. Ако обаче не сте сигурни какъв почистващ разтвор да използвате за подовата си настилка от твърда дървесина, помислете дали да не се свържете с професионална фирма за почистване Пловдив, за да свършите работата.
И ако нямате никакво време за почистване, може да помислите да инвестирате в прахосмукачка робот. Лесен е за използване и е идеален за ламиниран паркет. Най-добрата част е, че роботът почиства с прахосмукачка и прахосмукачка, за да отстрани мръсотия, отломки и прах.
Очевидно най-важното нещо, което трябва да направите, е да предотвратите бъркотия, което можете да направите, като се уверите, че домът ви е зона без обувки. Ако имате куче, можете да си купите кърпички за лапи или устройство за почистване на лапи.
Почистване на подове от керамични плочки
Подовете от керамични плочки изискват често почистване, за да бъдат чисти и без петна. Една от възможностите е да използвате мек разтвор за почистване на пода, за да намокрите плочките. Друга идея е да добавите малко мек препарат за съдове в кофа, пълна с топла вода, и да използвате влажен моп, за да почистите пода. За да премахнете ивици и водни петна, можете да изсушите плочките с чиста микрофибърна кърпа или кърпа. Ако забележите твърди петна, можете да използвате вода и сода за хляб, за да ги премахнете. Направете паста, като смесите сода за хляб и вода и нанесете върху петна. Оставете го да престои няколко минути и след това внимателно изтъркайте петната. Изплакнете обилно с вода и подсушете с чиста кърпа. За да избършете керамичните подове, можете да използвате кърпа или гумена или гъба. За силно зацапани подови настилки можете да опитате разтвор на оксидант като белина, който се използва за третиране на упорити петна. Белината обаче може да не е ефективна при почистване на наситени водни знаци и петна. Можете или да опитате да третирате с водороден прекис, или да се обадите на местни почистващи препарати, които да ви помогнат да премахнете твърди петна.
Почистване на винилови подове
Влагата е основният виновник за повредения винил и никога не трябва да оставяте разливи по подовата настилка. Използвайте суха, неабразивна кърпа, за да избършете разливите и да избегнете повреда. За почистване на винилови подове можете да използвате мек препарат или шампоан, които са безопасни за почистване на винил. Друга идея е да изсипете 1 чаша оцет в кофа с топла вода /около ¾ пълна/ и да изтриете мръсотията. Ако решите да използвате течен препарат за съдове, за да премахнете замърсяванията и мазнините, изплакнете обилно с вода и след това подсушете с кърпа. Ако забележите петна от вино, сок или доматен сос, можете да направите паста от вода и сода за хляб и да я нанесете върху петната. Използвайте топла вода, за да отстраните пастата.
Почистване на мраморни подове
Мраморът е порест материал, който има тенденция да се влошава при висока влажност. Може да искате да запечатате порите с помощта на мраморен уплътнител, който също помага за отстраняване на мръсотия и прах. За редовно почистване можете да използвате почистващ препарат с неутрално pH и гореща вода, за да защитите уплътнителя и да избегнете обезцветяване. Никога не използвайте водороден пероксид, амоняк, белина и други агресивни химикали, които могат да повредят мрамора. Силни химикали като тези ецват варовик, травертин и могат да се появят следи от пръскане, пръстени и тъпи петна. Трябва също така да избягвате цитрусови и киселинни почистващи препарати като цитрусови плодове и водороден прекис, защото те гравират мрамор.
Редовното влажно почистване и почистване на прах помагат за премахване на праха и поддържат мраморния под чист. Ако обаче не сте сигурни кои продукти да използвате за дълбоко почистване, използвайте професионални почистващи услуги, за да поддържате подовата си настилка добре поддържана.
Независимо дали имате подова настилка от твърда дървесина, ламинат, мрамор или винил, редовната поддръжка е ключът към поддържането на подовете в добро състояние и избягването на скъпи ремонти. Предвид широката гама от налични почистващи разтвори обаче е добре да научите повече за различните почистващи формули и тяхната употреба. Независимо дали става въпрос за почистване на дома или офиса, прочетете внимателно етикета и попитайте служителите в магазина за съвет. Корпоративните пространства и офис сградите са зони с голям трафик, които често изискват машини и решения от търговски клас и професионална грижа.